Daleki rejs - bohaterowie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Paweł - główny bohater „dalekiego rejsu”. Mieszka z mamą i bratem Kubą. Jego ojciec odszedł jakiś czas temu i bardzo za nim tęskni, szczególnie że nie zna nawet jego adresu. Paweł stara się w szkole, jednak nie zawsze przynosi dobre oceny. Ma dwóch przyjaciół – Bartka i Grześka. W przyszłości chce zostać żeglarzem. Za wszelką cenę stara się odnaleźć tatę, w czym pomaga mu Tajemniczy Dżejms. początkowo żywi niechęć do swojego brata, jednak przekonuje się, że jest dla niego bardzo ważną osobą w życiu.

Kuba - młodszy brat Pawła. Jest gruby i niezdarny. Zmienił się w mazgaja po odejściu taty. Paweł nie lubi go, ponieważ niegdyś przyniesiony przez niego kotek zagryzł jego chomika. Kuba jest prymusem i nosi okulary. W trakcie akcji zmienia się. Zaczyna się gimnastykować i chudnie. bardzo szuka towarzystwa swego starszego brata, jednak ten nie chce z nim rozmawiać i nie lubi go. Dlatego właśnie Kuba wymyśla podstęp i koresponduje z bratem jako Tajemniczy Dżejms. Tylko w taki sposób może dzielić własne tęsknoty z Pawłem. Początkowo Paweł jest wściekły, jednak pomysł z tajemniczą korespondencją bardzo mu się podoba i jednoczy braci.

Mama Pawła – wychowywała samotnie dwóch synów – Pawła i Kubę. Była kochającą i czułą rodzicielką. To osoba rozsądna, cierpliwa, sprawiedliwa i ogromnie kochająca synów. Potrafi z nimi rozmawiać, wie kiedy dziecko trzeba zostawić, by samo przeżywało swoje emocje, a kiedy mu pomóc. Chłopcy zawsze mogli z nią o wszystkim porozmawiać. Nie planowała ponownego małżeństwa. Na wspomnienie o swym byłym mężu zamykała się w sobie. Rozumiała potrzeby swoich synów i starała się, by byli szczęśliwi.

Tata Pawła – miał na imię Bartłomiej. Odszedł jakiś czas temu od rodziny, jednak w utworze nie poznajemy powodu jego odejścia. Paweł pamięta, jak był ubrany, jednak nie może sobie przypomnieć rysów jego twarzy.
Dziadek Pawła – ojciec taty Pawła i Kuby. Mieszkał na wsi, gdzie hodował wiele zwierząt. Chłopcy przyjeżdżali do niego na wakacje. Był pogodny, nieco przygłuchy, dlatego mówił głośno. Zadeklarował, że wraz z chłopcami wybierze się w rejs i ofiarował im kompas.
Ciotka Sylwia – ciotka Pawła, w rozmowie z mamą przekonywała ją do ponownego wyjścia za mąż, co wzbudziło strach w Pawle.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dalekiego rejsu w pigułce
2  Daleki rejs - recenzja
3  Paweł - charakterystykaKomentarze: Daleki rejs - bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: