Streszczenie Dalekiego rejsu w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Główny bohater Paweł mieszka wraz z mamą i młodszym bratem. Czeka na list od ojca, który dawno wyjechał. Pewnego dnia dostał list od Tajemniczego Dżejmsa, który chciał z nim korespondować przekazując wiadomości przez dziuplę kasztanowca. Odpisując zastanawiał się, skąd nieznany kolega tyle o nim wie. Nie lubił swojego młodszego brata, który był gruby i ślamazarny. Mimo problemów Paweł odebrał list od nieznajomego. Okazało się, że rzeczywiście dobrze go zna. Na lekcji rysunku miał namalować swego tatę, jednak nie pamiętał, jak wyglądała jego twarz. Na imieniny Paweł zebrał przyjacielowi - Bartkowi kilka roślin do zielnika. Jego ojciec także miał na imię Bartłomiej. Napisał o tym Dżejmsowi i wspomniał, że chciałby wiedzieć, gdzie jest jego rodzic.

Dżejms wspomniał, że zbiera znaczki. Napisał, że kiedyś prawdopodobnie widział tatę Pawła. Ten także napisał, że w pewnym panu rozpoznał ojca, jednak okazało się to pomyłką. Postanowił wykraść zdjęcie taty, by pokazać je tajemniczemu koledze. Postanowił wraz z Dżejmsem poszukiwać taty. Podczas powrotu ze szkoły pytał nieznajomych przechodniów o godzinę. Kolegom ze szkoły nic nie zdradził, jednak wkrótce zdecydował się poprosić ich o pomoc. Dżejms pisał, że Pawła brat jest w porządku. Wieczorem Kuba pożyczył od brata podręcznik do gimnastyki, aby ćwiczyć i schudnąć.

Paweł podsłuchał rozmowę mamy i ciotki Sylwii o ponownym zamążpójściu. Nie miał z kim o tym porozmawiać, więc poprosił Dżejmsa o spotkanie, ten jednak nie zjawił się o umówionej godzinie. Paweł podzielił się informacją o ślubie z kolegami. Mama zapewniła go, że na razie nie myśli o weselu. Dżejms tłumaczył, dlaczego nie mógł być na spotkaniu, prosił, by Paweł nie śmiał się z brata i zapewniał, że jego mama na pewno nie ma narzeczonego. Na święta Paweł przygotował nieznajomemu kartkę z Mikołajem, od niego dostał mapę świata i przeczytał o pomyśle wspólnej żeglugi. Gwiazdkę Paweł spędził z mamą i Kubą, od którego dostał książkę podróżniczą. Paweł zdecydował się na wspólny rejs i zaczął już zbierać pieniądze. Opowiedział mamie o przyszłej wyprawie i zaprosił ją na pokład. Kuba przeziębił się i nie może wychodzić z domu, z kolei Tajemniczy Dżejms przestał pisać. Paweł wyjawił swój sekret mamie. Zaprosił także przyjaciół – Bartka i Grześka do udziału w rejsie, na co zgodził się jego przyjaciel od listów. W końcu bohater odkrył, że Tajemniczy Dżejms to Kuba. Zezłościł się, jednak odpisał mu na list i zaczaił się na niego. Przemarzł i przeziębił się. Wyznał wszystko mamie, a ta powiedziała, by nie ujawniał się przed Kubą. Czekał na kolejny list od brata. Udało mu się poprawić ocenę z matematyki – wiedział, że jako kapitan musi znać ten przedmiot. Zaczął wraz z bratem chodzić na pływalnię i chwalił w liście Dżejmsowi postępy Kuby. Mama przyprowadziła do domu kotkę Mikę, która także miała wybrać się w rejs.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - streszczenie szczegółowe
2  Daleki rejs - czas i miejsce akcji
3  Daleki rejs - problematykaKomentarze: Streszczenie Dalekiego rejsu w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: