Paweł - charakterystyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Paweł to główny bohater powieści Anny Onichimowskiej „Daleki rejs” Mieszka wraz z młodszym bratem Kubą i mamą. Jego ojciec opuścił rodzinę jakiś czas temu. O powodach rozłąki z tatą nie dowiadujemy się. Głównym uczuciem, jakie żywi chłopiec jest tęsknota za ojcem.

Nie wiemy jak dokładnie wygląda Paweł, ani do której klasy uczęszcza. W szkole idzie mu różnie. Z matematyki dostaje tróje, czasem gdy jest rozkojarzony jedynki, a gdy ma motywację potrafi dostać piątkę. Ma dwóch najlepszych kolegów – Bartka i Grześka. Czasem chłopcy nie rozumieją jego tęsknoty za ojcem.

Paweł nie przepada za swoim bratem, który jest gruby, nosi okulary, a w szkole jest prymusem. Uważa, ze od śmierci taty stał się mazgajowaty, ślamazarny i ciągle go śledzi. Gdy przyniósł raz do domu kotka, ten zjadł chomika Pawła. Odtąd chłopcy wstąpili na ścieżkę wojenną. Z czasem, gdy Kuba zaczyna pracować nad sobą i wymyśla podstęp z Tajemniczym Dżejmsem Paweł stopniowo zmienia nastawienie do brata, aż w końcu uważa go za jedną z najważniejszych osób w swoim życiu.

Pawłem kieruje tęsknota za ojcem. Nie wie gdzie się znajduje i żałuje, że nie może do niego napisać. Mimo to przygotowuje dla niego prezenty na Gwiazdkę. Zaczyna widzieć tatę w przypadkowych przechodniach, na przykład w panu w słomkowym kapeluszu na jednej z mijanych stacji. Na lekcji rysunku okazuje się, że nie może sobie przypomnieć rysów jego twarzy. lekarstwem na jego smutek staje się korespondencja z Tajemniczym Dżejmsem. ten angażuje się w poszukiwania jego taty, a także proponuje wspólny rejs – marzenie o wyprawie dominuje myśli Pawła.

Paweł to bardzo wrażliwy chłopak, który głęboko przezywa rozłąkę z tatą. Nie potrafi wprost wyrazić swych uczuć, dlatego wciąż poszukuje rodzica. Pasja i nowe wyzwania sprawiają, że zaczyna lepiej się uczyć i zaprzyjaźnia się ze swym młodszym bratem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - streszczenie szczegółowe
2  Daleki rejs - czas i miejsce akcji
3  Anna Onichimowska - biografiaKomentarze: Paweł - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: