Daleki rejs - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XVI
List od Dżejmsa zamókł i z trudem można było go odczytać. Pisał o ćwiczeniach równowagi na ścieżce zdrowia i zapowiedział, że się wkrótce ujawni. Paweł nie był pewny, czy mama będzie chciała ćwiczyć. Kot zaczął wspinać się po firankach, a mama zapowiedziała remont w domu. Paweł był zły na Dżejmsa, że chce się ujawnić. Pomagał Kubie liczyć czas podczas wstrzymywania oddechu.

Rozdział XVII
Do rodziny przyjechał w odwiedziny dziadek, który bardzo głośno mówił. Powiedział, że Kuba schudł. O piątej, gdy Dżejms miał się spotkać z Pawłem Kuba spokojnie rozmawiał. Spytał, czy jego syn, a ich tata, pisze do niego listy, jednak nie dostał odpowiedzi, bo mama zawołała wszystkich na kolację. Kuba wieczorem wyjawił, że jest Dżejmsem. O wszystkim chłopcy opowiedzieli dziadkowi.

Rozdział XVIII
Dziadek ofiarował chłopcom kompas i opowiadał o położeniu gwiazd. Powiedział, że żeglarze znają się też na astronomii i geografii. Dziadek także pragnął się przyłączyć do rejsu. Mama z Kubą wybrała się na ścieżkę zdrowia. Do Pawła przyszedł Bartek z globusem. Wspólnie z dziadkiem odbywali wymyślone podróże. Po powrocie umorusana mama powiedziała, że dopiero otrzymała list od dziadka informujący o przyjeździe. Kuba zaproponował rudego Wojtka jako członka załogi. Miano także na pokład wziąć tatę, jeśli się odnajdzie. W sumie miało być siedem osób na statku, a siedem to liczba szczęśliwa.

Rozdział XIX
Po wyjeździe dziadka chłopcy obliczyli, że do wakacji pozostało dziewięćdziesiąt dwa dni. Pawłowi brakowało listów od Tajemniczego Dżejmsa. Pewnego dnia podczas powrotu z pływalni w dziupli znalazła się wiadomość. Kuba – Tajemniczy Dżejms pisał, że nieraz brat patrzy na niego, jakby go wcale nie widział. Bardzo by chciał znów pisać listy, w których może wyrazić to, czego nie zdoła na co dzień. Paweł zdecydował się mu odpowiedzieć. Kuba był dla niego bardzo ważny. Pragnął, by ich statek nazywał się „Siódemka”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - czas i miejsce akcji
2  Anna Onichimowska - biografia
3  Daleki rejs - problematykaKomentarze
artykuł / utwór: Daleki rejs - streszczenie szczegółowe    Tagi: